Rejestracja samochodu z USA

Rejestracja samochodu z USA

Wielbiciele amerykańskich samochodów dzielą się na dwie grupy: tych, którzy tylko o nich marzą oraz tych, którzy to marzenie spełniają. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, zapewne jesteś ciekaw, jak przebiega rejestracja auta z USA w Polsce? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Wszystkie istotne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

 1. Transport samochodu do kraju
 2. Sprowadzenie auta z USA a opłaty
 3. Pojazdy z USA – koszty odprawy celnej
 4. Jak przebiega rejestracja samochodu z USA?
  1. Krok 1: tłumaczenie dokumentów
  2. Krok 2: badanie techniczne
  3. Krok 3: wizyta w wydziale komunikacji
 5. Rejestracja auta z USA – jakie to koszty?
 6. Ile masz czasu na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Transport samochodu do kraju

Kupiony samochód trzeba jakoś przewieźć do Polski. Nie jest to wcale tak proste zadanie, jak w przypadku pojazdów sprowadzanych z krajów europejskich. I nie chodzi tylko o samo przewiezienie, ale też wszelkie formalności, jakie są z tym związane.

Na szczęście funkcjonują firmy, których profesją jest właśnie import samochodów. Wystarczy przejrzeć ich oferty i zdecydować, która z nich pomoże nam przejść przez wszystkie procedury. Dzięki temu bez problemu sprowadzimy nasz samochód ze Stanów Zjednoczonych.

Ponadto niektóre firmy zajmują się też kupnem samochodów w imieniu swoich klientów, co jest jeszcze większym ułatwieniem.

Sprowadzenie auta z USA a opłaty

Import aut z USA wiąże się z kilkoma obowiązkowymi opłatami. Jedna z nich dotyczy przewiezienia naszego pojazdu z dotychczasowego miejsca postoju do portu, gdzie trafi na statek. Koszt tego transportu może być różny w zależności od odległości dzielącej oba te punkty. Z tego względu warto od razu szukać samochodu, który znajduje się w miarę blisko takiego portu, co uchroni nas przed zbędnymi kosztami.

Druga kwestia to transport morski. Łączy się on z wynajmem (lub zakupem) specjalnego kontenera, w którym będzie podróżował nasz samochód. Do tego trzeba doliczyć miejsce na statku. Średni koszt takiego transportu przez Ocean Atlantycki wynosi od 800 do 1500 dolarów. Ogólnie na koszt wpływa kilka czynników, m.in. wielkość kontenera, w którym płynie samochód oraz miasto, do którego ma on być dostarczony.

Kolejna opłata dotyczy finalnego przewozu naszego samochodu – z europejskiego portu (gdzie nastąpił wyładunek) do właściciela. Warto zaznaczyć, że nie zawsze będzie to któryś port w Polsce. Najczęściej jest to jeden z niemieckich portów. Obowiązuje tu znana zasada: im dalej, tym drożej.

Bardzo często koniecznością jest opłacenie przewozu naszego samochodu ze względu na to, że przeważająca część pojazdów w USA jest w pewien sposób niezgodna z prawem europejskim. Chodzi tutaj zwłaszcza o światła, ponieważ występują znaczące różnice w ich konstrukcji – w amerykańskich samochodach występują reflektory symetryczne. Jest to jeden z powodów, dla których świeżo sprowadzony samochód nie może uczestniczyć w ruchu drogowym. Przynajmniej dopóki nie dokonamy wymaganych modyfikacji i nie dostosujemy go do warunków europejskich.

Konieczność wprowadzenia zmian dotyczy m.in.: świateł mijania, tylnego kierunkowskazu oraz prędkościomierza, jeśli wskazuje mile zamiast kilometrów. W Polsce są też wyższe restrykcje dot. norm emisji spalin, dlatego możliwe, że układ wydechowy będzie wymagał przeróbki. Warto dodać, że nie wszystkie modele samochodów zapewniają możliwość wprowadzenia wspomnianych modyfikacji, dlatego najlepiej zorientować się w tym wcześniej.

Pojazdy z USA – koszty odprawy celnej

Kolejnym krokiem po wyładunku ze statku jest przejście samochodu przez odprawę celną. W tym momencie dowiemy się, ile będzie nas kosztowało opłacenie cła. Jeśli nasz pojazd jest samochodem osobowym, wtedy płacimy 10% od jego wartości oraz kosztów związanych ze sprowadzeniem auta z USA.

Następnie przechodzimy do płatności podatku VAT. Aby obliczyć tę kwotę, należy zacząć od zsumowania wartości pojazdu, kosztów sprowadzenia oraz cła. VAT płacimy od sumy, którą otrzymamy. Warto pamiętać, że w każdym kraju obowiązuje inna wysokość podatku VAT, np. w Niemczech jest on niższy niż w Polsce. Dlatego też Polacy chętnie sprowadzają samochody do jednego z portów na terenie Niemiec i dopiero stamtąd transportują je do Polski. W ten sposób są w stanie nieco zaoszczędzić.

W dalszej kolejności trzeba opłacić akcyzę. Wysokość tej kwoty zależna jest od pojemności silnika w sprowadzonym pojeździe. Koszty akcyzy wynoszą odpowiednio:

 • 3,1%wartości pojazdu (samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm3),
 • 18,6% wartości pojazdu (silnik powyżej 2000 cm3).

Po dokonaniu płatności otrzymujemy potwierdzenie zapłaty akcyzy, a także dowód odprawy celnej. Warto zachować te dokumenty, ponieważ mogą być wymagane na dalszych etapach rejestracji auta.

Potrzebujesz pomocy z rejestracją samochodu z USA?

Jak przebiega rejestracja samochodu z USA?

Krok 1: tłumaczenie dokumentów

Oczywiste jest, że kupując samochód w USA, otrzymamy też całą jego dokumentację w języku angielskim (title – akt własności, invoce – rachunek). Musimy więc zająć się kwestią tłumaczenia tych dokumentów. Najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Ułatwi nam to kwestie związane z wizytami w urzędach i jednocześnie skróci proces rejestracji.

Krok 2: badanie techniczne

Przejście badania technicznego jest równoznaczne z dopuszczeniem naszego samochodu do poruszania się po polskich drogach. Trzeba je wykonać na stacji diagnostycznej.

Musimy jednak pamiętać, że pojazd, który nie został jeszcze przystosowany do warunków europejskich, nie przejdzie takiego przeglądu ( wyjątkiem są pojazdy zabytkowe). Najpierw trzeba zadbać o te kilka rzeczy, które zostały wspomniane wcześniej. Po dokonaniu wymaganych modyfikacji możemy ponownie podejść do badania technicznego pojazdu.

Krok 3: wizyta w wydziale komunikacji

Pojazd, który przeszedł pozytywnie badanie techniczne musi zostać zarejestrowany w oddziale wydziału komunikacji – odpowiednim dla miejsca zamieszkania jego właściciela.

Udając się do urzędu, należy przygotować wymagane dokumenty:

 • akt własności pojazdu lub inny dokument potwierdzający, że jesteśmy jego właścicielem (za przykłady można podać fakturę VAT za dokonany zakup lub umowę kupna-sprzedaży) wraz z tłumaczeniem
 • uzupełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • oświadczenie o tablic rejestracyjnych
 • dowód rejestracyjny (Certificate of Title) wraz z tłumaczeniem,
 • potwierdzenie wszelkich niezbędnych opłat (m.in. dowód opłacenia akcyzy),
 • dowód odprawy celnej,
 • potwierdzenie wykupienia OC (trzeba to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji w wydziale komunikacji),
 • dowód osobisty.

Po przekazaniu wszystkich koniecznych dokumentów związanych z rejestracją czasową samochodu, możemy liczyć na otrzymanie tymczasowych tablic rejestracyjnych, a także pozwolenia czasowego z którym udajemy się do Stacji Kontroli Pojazdów celem wykonania badania technicznego. Po wykonaniu stosownych badań (w przypadku samochodów uszkodzonych należy dodatkowo wykonać badanie powypadkowe) możemy udać się ponownie do Wydziału komunikacji zarejestrować samochód na docelowe tablice rejestracyjne. Dzięki temu nasze auto może już jeździć po polskich drogach. Przy drugiej rejestracji otrzymamy: Kolejne pozwolenie czasowe (jest ważne przez 30 dni) oraz białe tablice rejestracyjne.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie pojawią się żadne nieprzewidziane problemy, pozostanie nam już tylko oczekiwanie informacji, że nasze dokumenty są gotowe do obioru. Zwykle czas oczekiwania wynosi min. 14 dni.

Rejestracja auta z USA – jakie to koszty?

Dobrą praktyką jest uiszczenie wszelkich wymaganych opłat przed udaniem się do urzędu, wtedy możemy liczyć na nieco sprawniejsze załatwienie naszej sprawy.

Ogólnie załatwienie wszelkiej dokumentacji w urzędzie będzie nas kosztowało niecałe 260 zł (dokładnie 256 zł), ta kwota obowiązuje w przypadku samochodów osobowych.

Dokładne kwoty przedstawiamy poniżej:

 • 80 zł – tablice rejestracyjne (lub 1000 zł w przypadku tablic indywidualnych),
 • 75 zł – karta pojazdu,
 • 54 zł – dowód rejestracyjny,
 • 31 zł – nalepki (kontrolna i legalizacyjna),
 • 13,50 zł – pozwolenie czasowe,
 • 2,50 zł – opłata ewidencyjna.

Ile masz czasu na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Rejestracja samochodu z USA musi odbyć się w ciągu 30 dni od czasu, gdy zostanie on sprowadzony do kraju. Po 30 dniach auto zostanie zarejestrowane na stałe, a właściciel pojazdu otrzyma wszelkie dokumenty, które stanowią potwierdzenie rejestracji samochodu.

Szukasz firmy oferującej kompleksową pomoc przy rejestracji samochodów sprowadzonych z zagranicy? Nasi eksperci zajmą się wszystkim w Twoim imieniu. Zapewniamy sprawną i profesjonalną współpracę.


Przeczytaj też: