Po zakończeniu umowy leasingu możliwy jest wykup auta. Kolejnym krokiem jest rejestracja pojazdu. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
- Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu
- Rejestracja samochodu po leasingu na osobę fizyczną
- Ile mam czasu na przerejestrowanie samochodu?
- Ile kosztuje rejestracja samochodu poleasingowego?
- Wykup pojazdu a podatek dochodowy
Rejestracja samochodu po wykupie z leasingu
Jeśli zdecydowałeś się na wykup leasingowanego samochodu i chcesz dalej korzystać z niego w ramach swojej działalności gospodarczej, musisz go ponownie zarejestrować. Firma leasingowa po wykupie przenosi własność na Ciebie i przesyła stosowne dokumenty, które będą potrzebne do dokonania dalszych formalności.
Sam proces rejestracji poleasingowego auta nie różni się od standardowej procedury, potrzebnych jest tylko kilka dodatkowych załączników.
Dokumenty i dane wymagane do rejestracji samochodu:
- faktura VAT wykupowa,
- Karta pojazdu,
- Aktualny KRS lesingodawcy,
- dowód rejestracyjny,
- tablice rejestracyjne,
- potwierdzenie aktualnego badania technicznego,
- dowód osobisty lub paszport,
- wypis z KRS i numer REGON Twojej działalności,
- zaświadczenie o wpisie do rejestru CEIDG,
- potwierdzenie wniesionych opłat,
- wniosek o rejestrację pojazdu
Wypełniony wniosek wraz z wszystkimi załącznikami składasz w Wydziale komunikacji na terenie powiatu, w którym ma siedzibę Twoja firma. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub Twój biznes ma status spółki cywilnej, wtedy rejestrujesz samochód na siebie w urzędzie w Twoim miejscu zamieszkania.
Jeśli nie masz czasu na formalności, możesz skorzystać z naszej oferty rejestracji samochodów na firmę. Pomożemy wypełnić niezbędne dokumenty i złożymy je w wydziale komunikacji. Po zakończeniu całego procesu dostarczymy Ci nowy dowód rejestracyjny i tablice.
Rejestracja samochodu po leasingu na osobę fizyczną
Jeśli chcesz zarejestrować samochód, który kupiłeś od leasingodawcy, zwróć szczególną uwagę na listę wymaganych dokumentów.
Przygotuj standardowo:
- kartę pojazdu,
- dowód i tablice rejestracyjne,
- potwierdzenie aktualnego badania technicznego,
- dowód osobisty lub paszport,
- wniosek o rejestrację.
W przypadku samochodu po leasingu bardzo ważne jest udokumentowanie kupna. W tym przypadku potrzebna jest nie tylko faktura lub umowa między Tobą a sprzedającym, ale również wszystkie pośrednie – czyli np. faktura VAT wykupu wystawiona przez leasingodawcę, faktura z komisu samochodowego itp.
Skontaktuj się też wcześniej z Urzędem i zapytaj, czy konieczny w Twoim przypadku będzie aktualny numer KRS sprzedającego.
Na odbiór nowego dowodu rejestracyjnego będziesz musiał poczekać do 30 dni. W specjalnym serwisie internetowym PWPW – info-car.pl możesz śledzić, czy dokument jest już gotowy.
Ile mam czasu na przerejestrowanie samochodu?
Do wydziału komunikacji z kompletem dokumentów powinieneś zgłosić się w ciągu 30 dni od daty zakupu.
Od stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy. Za niedotrzymanie powyższego terminu obowiązują kary od 200 do 1000 zł. Dlatego warto zająć się formalnościami jak najszybciej, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
Potrzebujesz pomocy z rejestracją samochodu po leasingu w Warszawie lub okolicy?
Ile kosztuje rejestracja samochodu poleasingowego?
Przerejestrowanie pojazdu poleasingowego to koszt ok. 200 złotych w przypadku standardowych tablic. Jeśli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, to do tej sumy powinieneś doliczyć ok. 1000 złotych.
Co zawiera się w tej kwocie?
- Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
- Znaki legalizacyjne – 12,50 zł
- Nalepka kontrolna – 18,50 zł
- Dowód rejestracyjny – 54 zł
- Tablice rejestracyjne – 80 zł
- Opłata ewidencyjna – 2 zł
Jeśli korzystasz z pomocy pełnomocnika, obowiązuje dodatkowa opłata w wysokości 17 złotych.
Procedury nie są skomplikowane, wymagają jednak czasu i wiedzy. Możesz skorzystać z kompleksowej pomocy w rejestracji pojazdu, która oferujemy nie tylko firmom, ale również klientom indywidualnym. Przeprowadzimy cały proces za Ciebie szybko i sprawnie, dzięki czemu będziesz mógł szybko cieszyć się nowym samochodem. Skontaktuj się z nami!
Wykup pojazdu a podatek dochodowy
Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego jak i podatku VAT. To jednak nie wszystko. Nowe przepisy wydłużają również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do aż 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata). W efekcie sprzedaż pojazdu przed upływem tego okresu stanie się nieopłacalna, bowiem podatnik będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od wartości pojazdu. Zmiany będą dotyczyły także podatku VAT. Obecnie podatek VAT płacony jest od kwoty ostatniej raty, czyli w praktyce 1% wartości samochodu. Nowe przepisy mają to zmienić i podatek VAT w przypadku zakupu pojazdu do majątku prywatnego będzie płacony od realnej wartości rynkowej pojazdu, a nie od wartości wykupu. Dlatego też świadczymy usługę wyceny wartości rynkowej różnych pojazdów.
Przeczytaj też: