Kupując samochód, w części przypadków będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku. Jego wysokość zależy od wartości pojazdu, która nie zawsze pokrywa się z ceną zakupu.
Kiedy trzeba zapłacić podatek? Jak Urząd skarbowy wylicza średnią wartość rynkową samochodu? Jak możesz sprawdzić, czy cena na umowie kupna-sprzedaży jest zbieżna z szacunkami urzędnika?
Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
- Zakup samochodu i podatki
- Kiedy potrzebna jest wycena wartości pojazdu dla Urzędu skarbowego?
- Jak urzędnicy określają wartość pojazdu?
- Co wpływa na wartość rynkową samochodu?
- Jak sprawdzić wartość pojazdu?
Zakup samochodu i podatki
Kupując samochód, możesz liczyć się z tym, że będziesz musiał zapłacić podatek w Urzędzie skarbowym. W zależności od sytuacji jest kilka opcji:
- nie musisz płacić nic
- płacisz podatek od czynności cywilnoprawnych
- płacisz podatek akcyzowy.
Zwolnienie z opłaty skarbowej
Nie musisz zgłaszać się do skarbówki, gdy kupujesz nowy samochód z salonu, komisu (jeśli komis jest jego właścicielem) lub od podmiotu, który jest podatnikiem VAT. W takim przypadku otrzymujesz fakturę za zakupiony pojazd, a podatek jest wliczony w jego cenę.
Opłaty skarbowe nie są też konieczne, gdy wartość nabytego auta nie przekracza 1000 złotych oraz gdy samochód jest przeznaczony dla osoby z niepełnosprawnością.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)
Gdy kupujesz używany samochód od osoby prywatnej w kraju, zobowiązany jesteś zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości rynkowej samochodu. W tym przypadku składasz deklarację PCC 3 i opłacasz wyliczoną kwotę podatku.
Podatek akcyzowy
Jeśli sprowadziłeś samochód z zagranicy, to w Urzędzie skarbowym zapłacisz podatek akcyzowy. Ten obowiązek dotyczy aut, które po raz pierwszy po zakupie będą rejestrowane w Polsce.
Akcyzę oblicza się nieco inaczej niż wspomniany wcześniej podatek PCC. Jej wysokość zależy od wartości pojazdu i pojemności silnika. Wynosi od kilku- do kilkunastu procent wartości samochodu. Dla aut hybrydowych przewidziane są obniżone kwoty podatku, a część z nich oraz samochody elektryczne są zwolnione z tej opłaty.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule o wycenie auta do akcyzy.
Kiedy potrzebna jest wycena wartości pojazdu dla Urzędu skarbowego?
Wartość auta jest podstawą do wyliczenia wysokości podatku, który powinieneś opłacić w Urzędzie skarbowym. Często w deklaracji wpisujemy kwotę, za którą nabyliśmy samochód. Zwykle jest to dobre rozwiązanie. Jednak należy pamiętać, że podstawą zapłaty tego podatku nie jest kwota zakupu, ale wartość rynkowa samochodu.
Problem może pojawić się, gdy cena rynkowa auta różni się od kwoty kupna auta. Jeśli sprzedawca dał nam spory upust i podatek obliczymy na podstawie tej obniżonej sumy, organ kontroli skarbowej może wezwać nas do zapłaty różnicy i karnych odsetek.
Wycena samochodu w bardzo podstawowym zakresie jest więc potrzebna przed wypełnieniem deklaracji. Bardziej szczegółowa może przydać się, gdy kupujesz rzadki model, którego wartość rynkową trudno określić lub gdy nie zgadzasz się z decyzją Urzędu, który ustalił inną wartość zakupionego pojazdu.
Jak urzędnicy określają wartość pojazdu?
Urzędnicy wyliczają wysokość podatku od średniej ceny rynkowej samochodu, którą ustala się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w sprzedaży pojazdów tego typu. Wycena opiera się na średnich wartościach samochodów o tej samej marce, modelu, zbliżonym przebiegu i roczniku.
Skąd urzędnicy czerpią informacje o średniej cenie rynkowej samochodu?
Korzystają ze specjalnych tabel, które na podstawie wymienionych wcześniej parametrów pomagają im określić średnia wartość rynkową samochodu. Wszystkie dane są dostępne w specjalnych bazach (np. Carwert-Eurotax) lub portalach ogłoszeniowych z autohelperbot.com
Potrzebujesz pomocy z wyceną samochodu dla Urzędu Skarbowego w Warszawie lub okolicy?
Co wpływa na wartość rynkową samochodu?
Na wartość samochodu mają wpływ przede wszystkim parametry podstawowe:
- marka i model
- rok produkcji
- przebieg
- stan techniczny pojazdu
- data pierwszej rejestracji
- uszkodzenia
Wycena auta obejmuje również wyposażenie, które może zwiększyć wartość pojazdu.
Na ostateczną wycenę auta ma też wpływ liczba samochodów tego modelu wyprodukowanych i aktualnie użytkowanych. Im rzadszy samochód, tym jego wartość będzie wyższa.
Jak sprawdzić wartość pojazdu?
Pierwszą najprostszą, ale nieco czasochłonną opcją jest przeglądanie portali ogłoszeniowych i porównywanie ofert samochodów o podobnych parametrach do zakupionego przez nas. Na tej podstawie możesz określić średnią cenę, za jaką inni sprzedają wybrany model.
Zanim wypełnisz deklarację podatkową, możesz też zalogować się na platformie Eurotax lub Infoexpert i porównać cenę kupna samochodu ze średnią wartością rynkową. To jedna z pewniejszych opcji, ponieważ z tych samych narzędzi korzystają pracownicy urzędów. Uwaga! Dostęp do niektórych baz jest płatny.
Inną opcją jest skorzystanie z kalkulatora OC online na stronie ubezpieczyciela lub porównywarki. W większości przypadków na końcu formularza pojawi się suma ubezpieczenia oraz szacunkowa wartość rynkowa samochodu. Jest to opcja darmowa (zwykle trzeba jednak „zapłacić” zostawieniem danych kontaktowych).
Możesz też skorzystać z pomocy wykwalifikowanego rzeczoznawcy. Specjalista wykonuje dokładne oględziny pojazdu. Ocenia jego stan techniczny i wizualny. Następnie przegląda dane dostępne w bazach i na podstawie analizy wszystkich zebranych informacji przygotowuje dokument z wyceną wartości. Dokument ten jest akceptowany przez Urzędy w całej Polsce.
Jeśli chcesz profesjonalnie oszacować wartość swojego samochodu, sprawdź naszą ofertę wyceny wartości pojazdów.
Przeczytaj też: