Rejestracja samochodów z zagranicy

Rejestracja samochodów sprowadzonych z zagranicy – Co powinieneś wiedzieć?

Znalazłeś na zagranicznym portalu ofertę sprzedaży wymarzonego modelu samochodu w świetnej cenie? Dowiedz się, jakie formalności i koszty są związane z rejestracją samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Spis treści

 1. Sprowadzenie samochodu z zagranicy
 2. Jak wygląda proces rejestracji samochodu z zagranicy?
  1. Przygotowanie tłumaczeń dokumentów
  2. Badania techniczne
  3. Opłata podatku akcyzowego
  4. Wizyta w Wydziale komunikacji
  5. Odbiór dowodu rejestracyjnego
 3. Wymagane dokumenty
 4. Rejestracja samochodu z zagranicy – nowy a używany
 5. Rejestracja pojazdu sprowadzonego, a opłata recyklingowa
 6. Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu
 7. Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego?
 8. Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?
 9. Odmowa rejestracji — Co zrobić?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy

Samochód zakupiony za granicą możesz przewieźć z pomocą pośrednika lub samodzielnie. W pierwszym przypadku firma zajmie się kompleksowo wszystkimi procedurami, ale wiąże się to często z nieco wyższym kosztem.

Jeśli zdecydujesz się przewieźć samochód sam, możesz zrobić to na dwa sposoby:

 1. Przewieźć go przez granicę
  W tym przypadku samochód musi być zarejestrowany. Jeśli właściciel wyrejestrował pojazd, możesz zgłosić się do urzędu, aby uzyskać tymczasową rejestrację. Konieczne jest też ubezpieczenie OC. Jeśli aktualne wygasło lub zostało wypowiedziane, powinieneś wykupić krótkoterminowe OC.
 2. Skorzystać z lawety
  Samochód sprowadzany w ten sposób, nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. Nie musi być zarejestrowany i mieć aktualnej polisy OC.

Jak wygląda proces rejestracji samochodu z zagranicy?

Procedura rejestracji samochodu kupionego za granicą jest bardziej skomplikowana niż ta dla samochodów nabytych w kraju. Poza wizytą w Wydziale komunikacji konieczne będą dodatkowe formalności i opłaty. Na zarejestrowanie samochodu z zagranicy i wszystkie związane z tym sprawy masz 30 dni od przekroczenia granicy RP.

Jak przebiega cały ten proces? Od czego zacząć?

1. Przygotowanie tłumaczeń dokumentów

Według prawa obowiązującego w Polsce dokumenty w języku obcym powinny być złożone z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula.

Jeżeli samochód był kupiony na terenie Unii Europejskiej lub w Szwajcarii, Islandii, Norwegii albo Liechtensteinie, to konieczne jest przetłumaczenie dowodu zakupu — umowy kupna-sprzedaży, faktury lub rachunku.

W innym przypadku należy przetłumaczyć:

 • umowę kupna-sprzedaży, fakturę lub rachunek potwierdzający zakup;
 • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli jest);
 • inne konieczne do rejestracji dokumenty (odprawa celna).

W urzędzie składamy oryginały wraz z tłumaczeniem. Warto też przygotować kopie tłumaczeń dokumentów z widoczną pieczęcią tłumacza przysięgłego.

Jeśli w Polsce nie ma tłumacza przysięgłego, który mógłby przygotować tłumaczenia z danego języka, można skorzystać z usług takiego tłumacza z kraju, z którego sprowadzamy auto.

2. Badania techniczne

Nawet jeśli sprowadzony samochód ma aktualne badania techniczne, będziesz musiał przeprowadzić badanie techniczne w kraju. Możesz wykonać standardowy przegląd od razu, aby uniknąć odrzucenia wniosku z tego powodu lub zapytać w urzędzie, czy w Twoim przypadku, jeżeli posiadasz auto uszkodzone – przegląd dodatkowy (powypadkowy).

3. Opłata podatku akcyzowego

Jeśli kupujesz samochód sprowadzony z kraju członkowskiego Unii Europejskiej oraz poza UE, obowiązek opłaty podatku akcyzowego spoczywa na importującym. W takim wypadku sprawdź, czy potwierdzenie opłaty akcyzy jest dołączone do przekazywanych dokumentów.

W przypadku zakupu samochodu samodzielnie, zanim udasz się do Urzędu z wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu, musisz opłacić podatek akcyzowy sam. Kwota ta zależy od wartości pojazdu zapisanej na dowodzie zakupu, wartości rynkowej oraz od pojemności silnika.

Dla samochodów z silnikiem spalinowym obowiązują dwie stawki:

 • 3,1% wartości auta – dla samochodów osobowych z silnikiem o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3,
 • 18,6% wartości auta – dla samochodów osobowych z silnikiem o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.

Dla samochodów hybrydowych i elektrycznych:

 • 1,55% wartości auta – dla samochodów hybrydowych typu HEV i MHEV o pojemności mniejszej niż 2000 cm3,
 • 9,3% wartości auta – dla samochodów hybrydowych typu HEV i MHEV o pojemności silnika większej niż 2000 cm3,
 • zwolnione z akcyzy – samochody hybrydowe typu Plug-in (PHEV) o pojemności mniejszej niż 2000 cm3 i samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX).

Podatek obliczamy od kwoty zakupu przeliczonej na złotówki. Najlepiej wziąć pod uwagę kurs waluty z dnia sprowadzenia auta do kraju podany na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Zanim zrobisz przelew z opłatą akcyzy, musisz złożyć deklarację AKC-U/S. Możesz to zrobić online, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) lub składając wniosek osobiście w Urzędzie Skarbowym. Na złożenie wniosku masz 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego. Natomiast podatek akcyzowy możesz zapłacić w ciągu 30 dni na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.

Pobierz deklarację AKC-U/S do wypełnienia

4. Wizyta w Wydziale komunikacji

Do właściwego urzędu wybierasz się z kompletem dokumentów (szczegółową listę znajdziesz w sekcji Wymagane dokumenty), wnioskiem o rejestrację pojazdu i tablicami rejestracyjnymi (jeśli je posiadasz). W przypadku, gdy właścicieli jest kilku, powinni stawić się wszyscy lub dołączyć do dokumentów upoważnienia razem z dowodem opłaty skarbowej.

Weź też ze sobą dokument tożsamości. Jeśli rejestrujesz samochód w miejscu zamieszkania, które jest inne od Twojego zameldowania, przygotuj dokument potwierdzający związek z miejscem zamieszkania (np. umowę najmu mieszkania, umowę o pracę lub deklarację PIT) i ten adres podaj w dokumentach. W przypadku obcokrajowców konieczne jest potwierdzenie zameldowania z urzędu dzielnicy/miasta.

Konieczne będzie też wypełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Właściwy formularz znajdziesz na stronie internetowej Wydziału komunikacji lub uzyskasz w Twoim urzędzie.

Po przyjęciu wniosku i sprawdzeniu poprawności dostarczonych dokumentów urzędnik wystawia decyzje o czasowej rejestracji pojazdu z pozwoleniem ważnym 30 dni. Otrzymasz tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, jeśli to będzie wymagane.

Po przyjęciu wniosku i sprawdzeniu poprawności dostarczonych dokumentów urzędnik wystawia decyzje o czasowej rejestracji pojazdu z pozwoleniem ważnym 30 dni. Otrzymasz tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, jeśli to będzie wymagane.

Po wizycie w Wydziale komunikacji wykup ubezpieczenie samochodu — koniecznie tego samego dnia! Wysokość składki OC/AC możesz sprawdzić, wypełniając formularz kontaktowy. Potwierdzenia zakupu OC będzie potrzebne przy odbiorze decyzji o rejestracji samochodu.

5. Odbiór dowodu rejestracyjnego

Przed upływem pozwolenia czasowego zgłoś się do urzędu po dowód rejestracyjny. Informacje o tym, że dokument jest już gotowy, możesz sprawdzić na stronie pojazd.pwpw.pl lub info-car.pl

Podczas odbioru decyzji o rejestracji zwracasz czasowe pozwolenie i przedstawiasz potwierdzenie ubezpieczenia samochodu lub potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego (w przypadku rejestracji warunkowej). Urzędnik wydaje stały dowód rejestracyjny oraz wszystkie konieczne dokumenty.

Potrzebujesz pomocy z rejestracją samochodu z zagranicy w Warszawie lub okolicy?

Wymagane dokumenty

W zależności od sytuacji pełna lista wymaganych dokumentów może się różnić. Jakie wnioski, druki i papiery powinieneś dostarczyć do Urzędu?

 • Wniosek o rejestrację pojazdu
 • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
 • Oświadczenie o sprowadzeniu samochodu z zagranicy
 • Dowód własności pojazdu wraz z tłumaczeniem (faktura, rachunek, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, umowa dożywocia lub prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności)
 • Świadectwo zgodności WE lub homologacji albo świadectwo zgodności z koniecznymi informacjami potrzebnymi przy rejestracji (dostarcza sprzedający)
 • Dowód rejestracyjny i Karta pojazdu (jeśli była wydana)
 • Wywozowe tablice rejestracyjne
 • Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub potwierdzenie zwolnienia z podatku (dostarcza sprzedający, jeśli samochód kupowany jest na terenie Unii Europejskiej)
 • Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym
 • Tłumaczenia przysięgłe dokumentów w języku obcym
 • Dowód odprawy celnej przewozowej (dla samochodów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej)

W niektórych przypadkach będziesz potrzebował dodatkowych dokumentów. Poniżej opisaliśmy kilka z nich wraz z listą wymaganych dodatkowych oświadczeń i wniosków.

Rejestracja samochodu z zagranicy – nowy a używany

W przypadku samochodu osobowego używanego w większości przypadków wystarczy przygotować wszystkie powyżej wymienione dokumenty.

Jeśli kupiłeś nowy samochód, czeka Cię dodatkowy punkt procedury w postaci odprawy celnej oraz w przypadku aut spoza Unii konieczność opłacenia podatku akcyzowego i VAT (zgodnie z definicją pojazdu nowego Art. 2 pkt. 10 lit. a ustawy o VAT)

Rejestracja pojazdu sprowadzonego, a opłata recyklingowa

Jeśli kupiłeś samochód, który był sprowadzony do Polski przed 1 stycznia 2016 roku i będzie to pierwsza rejestracja tego pojazdu, musisz dodatkowo przedstawić w Urzędzie jeden z dwóch dokumentów:

 • dowód potwierdzający zapłatę opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł. Jeśli sprowadzasz auto samodzielnie to, na Tobie ciąży obowiązek zapłaty. Jeśli kupujesz auto od pośrednika, to powinieneś otrzymać takie potwierdzenie od niego.
 • oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów lub fakturę z takim oświadczeniem. Taki dokument wystawia sprzedawca.

Dla samochodów zakupionych po 1 stycznia 2016 te dokumenty nie są wymagane. Złożenie tego oświadczenia zwykle dotyczy przedsiębiorców, którzy sprowadzali samochody w celu dalszej odsprzedaży.

Rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic, dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu

Jeśli kupiłeś nowy samochód, poprzedni właściciel zdążył już wcześniej wyrejestrować pojazd lub trzeba zwrócić tablice do kraju, z którego sprowadzono samochód, dalej możesz go zarejestrować.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, w takim przypadku wystarczy dołączyć „Oświadczenie o braku tablic”. Zazwyczaj jego treść jest taka sama we wszystkich urzędach.

Powinno zawierać:

 • Imię i nazwisko lub nazwę właściciela (firmy)
 • adres właściciela
 • Numer PESEL/REGON
 • treść oświadczenia wraz z danymi pojazdu (marka, model, numer VIN)
 • data i miejsce wystosowania oświadczenia
 • podpis

Po złożeniu tego oświadczenia wraz z pozostałymi dokumentami otrzymamy tymczasowe tablice rejestracyjne.

Pobierz wzór oświadczenia

Jeśli w dokumentacji samochodu brakuje dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, składasz dodatkowo Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań, że nie posiadasz wyżej wymienionych dokumentów.

Forma oświadczenia jest bardzo zbliżona do tej w przypadku braku tablic rejestracyjnych, należy jednak dodatkowo uwzględnić w nim dopisek o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wraz z zapisem właściwego artykułu kodeksu karnego (art. 233 § 1).

Pobierz wzór oświadczenia

Ile kosztuje rejestracja samochodu sprowadzonego?

Same opłaty związane z rejestracją w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy to suma ok. 300 zł lub ponad 1000 zł w zależności od wybranego rodzaju tablic. Warto jednak przy planowaniu zakupu wziąć pod uwagę wszystkie koszta dodatkowe m.in. tłumaczenia, ubezpieczenie samochodu, badanie techniczne na czas sprowadzenia do kraju, czy opłatę za pełnomocnictwo.

Ile to wszystko kosztuje?

Koszty urzędowe
Tablice rejestracyjne (zwykłe / indywidualne)80 zł / 1000 zł
Dowód rejestracyjny54 zł
Karta pojazdu75 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł
Nalepka kontrolna18,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł
Opłata ewidencyjna2,50 zł
SUMA256 zł / 1176 zł
Inne opłaty i koszty dodatkowe
Ubezpieczenie krótkoterminoweok. 100 zł
Przewóz samochodu lawetąok. 1000 zł
Opłata skarbowa za udzielenie pełnomocnictwa17 zł
Koszty tłumaczeń300-400 zł
Przegląd techniczny (bez instalacji LPG / z instalacją LPG)99 zł / 162 zł
Kary finansowe
Kara za niezarejestrowanie samochodu w terminie200 – 1000 zł
Kara za brak ubezpieczenia1200-6020 zł

Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?

Proces ten może być nieco dłuższy od rejestracji samochodu kupionego w kraju ze względu na większą ilość formalności, które trzeba wykonać przed zgłoszeniem się do Wydziału komunikacji. Ogólnie na zebranie dokumentów i złożenie wniosku w urzędzie właściciel pojazdu ma 30 dni od daty sprowadzenia auta do kraju.

Jeśli w trakcie składania dokumentów nie będzie nieprawidłowości, to najpóźniej w ciągu 30 dni od przyjęcia wniosku o rejestrację tablice rejestracyjne oraz pozostałe dokumenty będą gotowe do odbioru.

Odmowa rejestracji — Co zrobić?

Kiedy urząd może odmówić rejestracji? Gdy przedstawione dokumenty są niekompletne lub błędnie wypełnione. Nieczytelny numer VIN lub podejrzenie, że samochód jest kradziony albo jest zabezpieczeniem bankowym, również mogą być przyczyną odmowy.

Co robić w takiej sytuacji?

Jeśli organ rejestrujący wystawi decyzję odmowną, w takim przypadku przysługuje Ci odwołanie. Taki wniosek w formie pisemnej możesz złożyć do 14 dni od wystawienia odmowy. W odwołaniu nie musisz podawać szczegółowego uzasadnienia ani powoływać się na konkretne przepisy. Wystarczy wykazać niezadowolenie z decyzji.

Aby przynajmniej częściowo uniknąć takiej sytuacji, dokładnie przygotuj i przejrzyj wszystkie dokumenty. W razie wątpliwości skontaktuj się wcześniej z pracownikiem danej instytucji. Przed zakupem sprawdź też wszystkie dane i sprzedającego, aby uniknąć problemów z zakupem kradzionego pojazdu.

Możesz też zlecić rejestrację pojazdu nam! Pomożemy w przygotowaniu dokumentów i załatwimy wszystkie konieczne formalności – od tłumaczeń po odbiór dowodu rejestracyjnego. Działamy na terenie Warszawy i okolic. Sprawdź naszą ofertę rejestracji samochodów z zagranicy >>


Przeczytaj też: