System do składania deklaracji akcyzy

Wycena auta do akcyzy – Co powinieneś wiedzieć i jak zrobić to dobrze?

Stawka akcyzy jest wyliczana na podstawie wartości samochodu. W przypadku pojazdów z mniejszymi silnikami przelicznik jest korzystniejszy, jednak wciąż zależy od dobrze określonej wartości zakupionego auta.

Jak poprawnie wyznaczyć wartość auta do akcyzy? Jakie są stawki akcyzy? Jak obliczyć podatek akcyzowy? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Spis treści

  1. Akcyza – Co to jest?
  2. Akcyza na samochody w Polsce
    1. Akcyza na samochody z silnikami spalinowymi
    2. Akcyza na samochody hybrydowe
    3. Akcyza na samochody elektryczne
    4. Akcyza na samochody kolekcjonerskie, zabytkowe
  3. Zwolnienie z akcyzy
  4. Brak obowiązku zapłaty podatku akcyzowego
  5. Kto płaci akcyzę?
  6. Jak obliczyć wysokość podatku akcyzowego?
  7. Jak obliczyć wartość samochodu do akcyzy?
    1. Wycena na podstawie ofert w internecie
    2. Kalkulator wartości pojazdu
    3. Opinia rzeczoznawcy
    4. Wycena pojazdu uszkodzonego

Akcyza – Co to jest?

Akcyza, a właściwie podatek akcyzowy, to podatek pośredni (wkalkulowany w cenę towaru jak np. VAT). Najczęściej kojarzymy go z zakupem produktów takich jak alkohol, papierosy i paliwo.

To jednak niejedyny przypadek, gdy jesteśmy zobligowani do zapłacenia akcyzy.

Drugą grupą objętą tym rodzajem daniny są produkty sprowadzane zza zagranicy. Są to głównie wspomniane wcześniej paliwa i używki oraz samochody.

Akcyza na samochody w Polsce

Zagadnienia związane z akcyzą w Polsce określa przede wszystkim Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym. Opisuje ona szczegółowo jakie towary i z jakich terytoriów obarczone są koniecznością opłacenia akcyzy. Znajdziemy tam wszystkie informacje – w tym dotyczące opłat za samochody sprowadzane spoza kraju.

Akcyzę trzeba zapłacić za każdy samochód osobowy, który po przewiezieniu przez granicę będzie rejestrowany w kraju po raz pierwszy. Podatek należy opłacić niezależnie od tego, czy samochód jest nowy, czy używany.

Wysokość podatku akcyzowego różni się w zależności od rodzaju napędu i pojemności silnika. Jest też kilka wyjątków, które zwalniają z opłat.

Ile wynosi podatek akcyzowy dla poszczególnych typów samochodów osobowych?

Akcyza na samochody z silnikami spalinowymi

Za sprowadzenie samochodu napędzanego benzyną lub ropą zapłacimy najwięcej. Jakie są stawki akcyzy dla pojazdów spalinowych?

  • 3,1% wartości samochodu dla pojazdów o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3
  • 18,6% wartości samochodu dla pojazdów o pojemności silnika większej niż 2000 cm3

Akcyza na samochody hybrydowe

Samochody z napędem hybrydowym obowiązują stawki o połowę niższe od tych dla aut z silnikiem spalinowym:

  • 1,55% wartości samochodu dla hybryd typu HEV i MHEV o pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3*
  • 9,3% wartości samochodu dla hybryd HEV, MHEV i PHEV o pojemności silnika większej niż 2000 cm3 i mniejszej lub równej 3500 cm3

*W okresie do 31 grudnia 2022 roku ten typ pojazdu jest zwolniony z opłat.

Hybryda typu MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) – mniejsza jednostka elektryczna podłączona jest bezpośrednio z silnikiem spalinowym. Zwykle tylko wspomaga pracę silnika spalinowego. Samodzielnie nie byłaby w stanie samodzielnie napędzać pojazdu.

Hybryda typu HEV (Hybrid electric vehicle) – tzw. pełna hybryda, do napędzania pojazdu wykorzystuje dwa źródła: elektryczne i spalinowe. Są to dwa osobne układy (w samochodzie jest akumulator i silnik spalinowy), którymi steruje komputer.

Hybryda typu PHEV (Plug-in Hybrid) – samochód z napędem hybrydowym, którego silnik elektryczny można ładować, podłączając do gniazdka. Ma większą baterię niż HEV. Kierowca może wybierać tryb jazdy (z jakiego napędu korzysta).

Akcyza na samochody elektryczne

W przypadku samochodów elektrycznych wysokość akcyzy jest równa zero. Auta z tego typu napędem są zwolnione z opłat. W tym celu należy złożyć stosowne dokumenty do organu podatkowego w celu wydania właściwego zaświadczenia. Firma Motomee przygotowuje kompleksowo dokumentację do Urzędu Skarbowego.

Akcyza na samochody kolekcjonerskie, zabytkowe

W związku z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1776 z dnia 09 października 2019 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia  Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej Dz. Ur. UE L 280/1 z 31 października 2019 r., że towary klasyfikowane do kodu CN 9705 00 00 nie są objęte akcyzą. Zajmujemy się kompleksowo uzyskiwaniem wymaganych zaświadczeń z Urzędów Skarbowych dla Naszych Klientów.

Zwolnienie z akcyzy

Poza samochodami elektrycznymi jest kilka przypadków, w których nie musisz płacić akcyzy;

  • gdy wracasz do Polski z czasowego pobytu z innego z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub spoza niej;
  • gdy właściciel przybywa do Polski na pobyt stały np. po zawarciu małżeństwa;
  • gdy odziedziczysz prawo własności lub prawo użytkowania samochodu w państwie UE;
  • gdy jako osoba fizyczna przywozisz samochód czasowo do celów prywatnych lub zawodowych;
  • gdy przywozisz samochód czasowo i jest on zarejestrowany w państwie członkowskim, w którym mieszkasz, ale używasz go w kraju, w którym pracujesz lub studiujesz;
  • gdy samochód jest napędzany wodorem;

Brak obowiązku zapłaty podatku akcyzowego

Usługa skierowana jest do ciebie, jeśli masz interes prawny w uzyskaniu potwierdzenia braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego, tj. dokonujesz:

  • nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju,
  • nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu ciężarowego lub specjalnego, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
  • zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu na samochód ciężarowy lub specjalny, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.

Potrzebujesz pomocy z wyceną auta do akcyzy w Warszawie lub okolicy?

Kto płaci akcyzę?

Jeśli w czasie procesu zakupu samochodu zza granicy korzystasz z usług komisu, to obowiązek zapłaty podatku ciąży na komisie. Pamiętaj, żeby poprosić o potwierdzenie opłaty. Możesz też upewnić się, że formalności zostały dopełnione, sprawdzając na Platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych (https://puesc.gov.pl/). Wystarczy, że utworzysz konto i podasz numer VIN sprowadzonego pojazdu. Jeśli podatek został opłacony, będziesz mógł pobrać potwierdzenie.

Potwierdzenie opłaty podatku jest konieczne do rejestracji samochodu sprowadzonego.

Gdy samodzielnie przeprowadzasz cały proces zakupu, to Ty jesteś odpowiedzialny za opłacenie akcyzy. W tym celu musisz udać się do najbliższego Urzędu celnego z uzupełnioną deklaracją. Następnie uiszczasz opłatę w gotówce lub przelewem. Masz na to 14 dni od zakupu samochodu.

Fragment deklaracji akcyzowej

Jak obliczyć wysokość podatku akcyzowego?

W deklaracji musisz wpisać kwotę wyliczonego podatku z uwzględnieniem zwolnień i obniżeń.

Wysokość podatku akcyzowego zależy w głównej mierze od pojemności silnika i rodzaju napędu. Podstawą do obliczeń jest wartość pojazdu. Wzór na wysokość podatku do zapłacenia jest stosunkowo prosty:

Stawka podatku akcyzowego (%) x Wartość samochodu

Skoro wzór jest prosty, to dlaczego wyliczenie wysokości podatku sprawia trudność?

Źródłem problemów najczęściej jest drugi człon tej formuły. Kupujący często w to miejsce wstawiają cenę, za którą kupili samochód, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Podatek wyliczamy od wartości rynkowej pojazdu, która może się różnić od faktycznie wydanej kwoty.

Możesz wykorzystać kalkulator akcyzy, ale problem z określeniem wartości samochodu wciąż pozostaje. Jak odpowiednio wyznaczyć podstawę do obliczenia podatku?

Jak obliczyć wartość samochodu do akcyzy?

Do ustalenia wartości rynkowej samochodu przygotuj następujące dane:

  • marka
  • model
  • rok produkcji
  • informacje o pojemności silnika i rodzaju napędu
  • informacje o wyposażeniu i stanie technicznym pojazdu.

Możesz samodzielnie wykonać wycenę samochodu, korzystając z (darmowych lub płatnych) informacji dostępnych w Internecie lub przekazać powyższe dane rzeczoznawcy, który dokładnie obliczy wartość rynkową samochodu,

Wycena na podstawie ofert w internecie

Na portalach z ofertami sprzedaży samochodów osobowych wybierz oferty aut o tych samych parametrach, jak kupiony przez Ciebie pojazd. Uwzględnij też stan techniczny i rodzaj wyposażenia. Zbierz kwoty z kilkudziesięciu ofert i wylicz średnią – tę kwotę możesz uznać za podstawę do wyliczenia podatku.

Kalkulator wartości pojazdu

W internecie dostępne są kalkulatory do obliczania wartości pojazdu. Są to często darmowe rozwiązania, choć zwykle wymagają podania danych kontaktowych. Różnią się stopniem skomplikowania oraz miejscem pobierania danych (niektóre korzystają z portali ogłoszeniowych, inne ze specjalistycznych tabeli np. Eurotax, Info-ekspert).

Możesz też skorzystać z kalkulatorów ubezpieczenia OC, które w podsumowaniu zwykle zawierają informacje o rynkowej wartości samochodu.

Opinia rzeczoznawcy

Całą sprawę możesz przekazać też w ręce specjalisty. Rzeczoznawca, korzystając z wiedzy i danych zawartych w specjalistycznych tabelach, dokładnie wyznaczy wartość samochodu. Dlaczego warto skorzystać z pomocy?

Rzeczoznawca precyzyjniej określi wartość zakupionego pojazdu. Uwzględni nie tylko podstawowe informacje, jak większość kalkulatorów, ale weźmie pod uwagę wszystkie szczegóły.

Dobrze obliczona wartość samochodu może spowodować, że zapłacisz niższy podatek lub unikniesz nieprzyjemności i dodatkowych kosztów, gdy okaże się, że urząd celny wyznaczy inną kwotę podatku. Dokument potwierdzający wartość samochodu w takim wypadku może okazać się przydatny, ponieważ w sytuacji spornej urząd również korzysta z usług rzeczoznawcy. Dzięki temu możesz zwiększyć szansę, że sprawa będzie rozpatrzona pomyślnie dla Ciebie.

Jeśli chcesz skorzystać z usług rzeczoznawcy, sprawdź naszą ofertę wyceny wartości pojazdu.

Wycena pojazdu uszkodzonego

Kolejnym rodzajem wyceny wartości samochodu jest jego wycena w stanie uszkodzony w wyniku kolizji bądź wypadku. W tym przypadku niezbędna jest pomoc Rzeczoznawcy Samochodowego. Na podstawie nw. wycen określana jest wysokość podstawy opodatkowania:

  • wycena wartości pojazdu przed uszkodzeniem,
  • kosztorys naprawy pojazdu na stawkach rynkowych z uwzględnieniem cen części oryginalych,
  • wycena pojazdu w stanie uszkodzonym metodą stopnia uszkodzenia,
  • wycena metodą porównawczą w przypadku samochodów nietypowych.Powyższe wyceny uwzględniają wymagane przez Urzędy Skarbowe następujące elementy:
  • współczynnik uszkodzeń ukrytych,
  • współczynnik zbywalności,
  • wartość celną pojazdu (EUSt.-Wert),
  • aktualny kurs waluty zgodnie z notowaniami NBP w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Przeczytaj też: